COVID-19’a Karşı Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler

Sevgili misafirlerimiz,

Otelimiz, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren COVID-19 salgını üzerine 26 Mart 2020 itibariyle faaliyetini durdurmuş olup gerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 12.05.2020 tarihli Genelgesi gerek T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 02.06.2020 tarihli Genelgesinde öngörülen konaklama tesislerinde COVID-19’a karşı uygulanacak standartlar ve tedbirler doğrultusunda 1 Ağustos 2020 itibariyle yeniden misafir kabul edecektir.

Bu süreçte önceliğimiz, misafirlerimizin ve personelimizin sağlığıdır. Bu çerçevede otelimiz bir tesis içi salgın tedbir planı hazırlamıştır. Bu planın temel amaçları, yukarıda belirtilen zorunlu Genelgeler ile Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 salgınının önlenmesi doğrultusunda getirdiği ilke ve kurallar çerçevesinde otel misafirlerinin birbirleri ve personel ile temasını en aza indirmek, özellikle müşterek alanlarda (resepsiyon, lobi, asansör, kahvaltı salonu, genel tuvaletler) ortaya çıkabilecek olan zorunlu biraradalık hallerinde bireyler arasındaki fiziksel mesafenin korunmasını sağlamak, bundan başka otel içi tüm alanlarda (müşterek alanlar, misafir odaları, personel kullanımına özgülenmiş yemek odası vb.) uluslararası standartlara uygun temizlik ve hijyen uygulamalarının sürekli ve periyodik biçimde yerine getirmektir.

Aldığımız karar uyarınca otelimiz, en fazla %60 misafir kapasitesi (16 oda) ile faaliyet gösterecektir. Gerek bu tercihimizin gerekse bu süreçte uygulayacağımız ayrıntılı tesis içi salgın planımızın zaten küçük bir özel konaklama tesisi olan otelimizde COVID-19 ile bağlantılı herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçeceğine inanıyoruz.

PERSONEL

* Tüm personele düzenli olarak COVID-19 testi yapılmaktadır. Test sonuçları kayıt altına alınıp muhafaza edilmektedir.

* Tüm personel Milli Eğitim Bakanlığından gerekli hijyen eğitimini almış olup “Hijyen Eğitim Sertifikası”na sahiptir.

* Personelin otele giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri temassız ateş ölçerlerle yapılır. Ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerin COVID-19 açısından izlenebilmesi için personelden bu konuda düzenli olarak bilgi alınır.

* Otel bünyesinde gerek bu planın uygulanması gerek hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı konusunda periyodik temel eğitimler verilir.

* Otelde çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulur. Tüm personel çalışma esnasında alanının gerektirdiği kişisel koruyucu ekipmanı kullanacaktır. Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanır.

* Personelimiz düzenli ve kurallara uygun olarak ellerini yıkayıp kişisel hijyen tedbirlerini almaktadır.

* Personelimiz fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak çalışmaktadır.

DEZENFEKSİYON UYGULAMALARI

* Otelde girişte dezenfektan paspası ve gerekli yerlerde el dezenfektan aparatları bulunmaktadır.

* Maske ve eldiven gibi atıklar için özel atık kutuları yerleştirilmiştir.

* Tüm müşterek alanların (lobi, resepsiyon, koridorlar vb.) temizlik ve dezenfeksiyonu, nemli silme paspası aracılığıyla su ve deterjan kullanılmak suretiyle her iki saatte bir yapılır. Bu kapsamda özellikle kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri, oda anahtarı ve kartı, masa/sehpa yüzeyleri gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin dezenfeksiyon ve temizliği, klor bileşikleri kullanılmak suretiyle daha sık aralıklarla tekrarlanır. Klor bileşikleri ile temizlik yapılmasının uygun olmadığı yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, post cihazı, telefon gibi cihazların temizliği %70 derecelik alkolle sağlanır.

C/IN ve C/OUT

* Otele giriş yapan misafirlerin tıbbi maske kullanmaları zorunludur. Farklı odalarda kalacak birden fazla misafirin otele aynı anda giriş yapmaları halinde, misafirler arasındaki mesafenin korunması amacıyla birinci grup misafir resepsiyonda C/IN işlemini yapar, ikinci grup misafir otel lobisinin sol bölümünde, üçüncü grup misafir ise otel lobisinin sağ bölümünde bekler.

* Misafirlerin otele girişi sırasında valiz ve eşyalarının otel personeli tarafından taşınması durumunda, otel personeli her misafir için ayrı bir steril eldiven kullanır. Steril eldiven kullanılmaması durumunda, misafir eşyalarına temas edilen her nokta taşıma işlemi bittikten sonra dezenfektan malzemeyle silinir.

* Gelen misafirlerin otele kabulü esnasında öncelikle temassız ateş ölçerle ateşleri ölçülür.

* Misafirler, C/IN sırasında İçişleri Bakanlığının zorunlu kıldığı formu doldururlar. Resepsiyonda misafirlere COVID-19 ile hijyen konusunda alınan önlem ve uygulamalar ile uyacakları kurallar hakkında yazılı bilgilendirme yapılır.

MİSAFİR ODALARI

* Maksimum hijyen sağlamak için her oda, standart temizlik işlemlerinin dışında hidrojen perioksit ile dezenfekte edilir. Misafir otelden ayrıldığında, odalarda bulunan televizyon ve klima kumandaları gibi ekipmanlar ile misafirlerin sıklıkla temas ettiği kapı, pencere ve dolap kulpları gibi tüm noktalar başta olmak üzere oda temizlenir ve havalandırılır. Bu çerçevede yeni misafir kabulüne kadar gerekli hijyenin sağlanması için oda 12 saat boş kalır.

* House keeping hizmeti almak istemeyen misafirler için temiz çarşaf, yastık kılıfı, sabun gibi temel ihtiyaç malzemeleri oda kapılarının önüne bırakılmak suretiyle sağlanır.

* Otel içi havalandırma sisteminin tüm üniteleri dezenfektan kullanılmak ve drenaj tavalarının içine özel tablet konulmak suretiyle temizlenir. Bu işlemler düzenli aralıklarla tekrarlanır. Odalar ve müşterek alanlardaki klima üniteleri arasında sistemsel bir bağlantı yoktur, buna göre herhangi bir odadaki havanın bir başka odaya aktarımı mümkün değildir.

KAHVALTI SERVİSİ

* Tıbbi maske takmamış misafirler, kahvaltı salonuna giriş yapamazlar. Sadece yeme içme faaliyeti sırasında maske çıkarılır, bunun dışında misafirlerin masadan kalktıklarında maske takmaları zorunludur.

* Açık büfe hizmeti verilmediği için misafirler, C/IN sırasında veya kahvaltıdan bir gün önce kendilerine sunulan kahvaltı menüsünde arzu ettikleri yiyecek ve içecek tercihlerini yaparlar. Bu şekilde tercih ettikleri ürünler, masalarında oturan misafirlere otel görevlisi tarafından servis edilir.

* Her masada el antiseptiği bulunur. Masada tek kullanımlık tuz, biber, peçete vb. materyal bulunur, metal çatal, kaşık, bıçaklar kapalı paket içinde sunulur.

* Fiziksel mesafe kurallarını sağlamak amacıyla kahvaltı salonunda aynı anda en fazla 19 misafir kahvaltı hizmeti alır.

* Kahvaltı hizmeti iki ayrı zaman diliminde verilecektir. Birinci zaman dilimi saat 08:00-9:00, ikinci zaman dilimi ise 9:30-10.30 arasındadır. Buna göre her iki kahvaltı hizmet dilimi arasında 30 dakikalık bir süre vardır. Bu süre zarfında yemek masaları ve sandalyelerin temizliği ve dezenfeksiyonu alkol bazlı ürünler ile yapılacak, bundan başka kahvaltı salonu doğal yoldan havalandırılacaktır.